Kontakt:
tel: 609 495 345
      608 370 742


10 lat Happy House we Wrocławiu
Rodzeństwo

Jak pomóc dzieciom w zbudowaniu prawdziwej, szczerej więzi na całe życieJak możemy pomóc dzieciom w zbudowaniu prawdziwej, szczerej relacji, dzięki której będą w przyszłości dla siebie wsparciem?

Przede wszystkim bardzo ważne jest przygotowanie starszego dziecka do tego, że zostanie starszym bratem czy siostra.

Nie wystarczy powiedzieć dziecku, że po prostu musi kochać malca, bo jest jego bratem czy siostrą, podkreślajmy jednak, że to bardzo ważna rola, że może być dla maleństwa wzorem, wsparciem. W rozmowie z dzieckiem należy przekazać to w taki sposób, aby kilkulatek zrozumiał, co rodzice mają na myśli, można spróbować opowiadania historii, których bohaterami są siostra i brat, można wymyślać przygody, które ich spotykają, a które mogą w przyszłości rzeczywiście przydarzyć się naszemu rodzeństwu.

Jeśli starsze dziecko chce pomagać w opiece nad maleństwem nie zabraniajmy mu, można wręcz zachęcać do pomocy rodzicom. Może to być pomoc w postaci podawania ubranek w czasie przebierania, czy pokazywania zabawek gdy maluch płacze, należy oczywiście pamiętać o chwaleniu dziecka za takie zachowanie, podkreślać że jest bardzo dobrym starszym bratem/siostrą.

Dobre relacje pomiędzy rodzeństwem mogą okazać się niezastąpione w dorosłym życiu, dlatego warto pomóc dzieciom w ich zbudowaniu.

Jak to zrobić? W jaki sposób rodzice mogą pomóc dzieciom w zbudowaniu szczerej relacji, opartej na bliskości i zaufaniu? Należy pamiętać o kilku krokach:

1. Poświęcanie czasu dzieciom.

W miarę możliwości powinniśmy się starać poświęcać dzieciom podobną ilość czasu. Kiedy maluch pojawia się na świecie jest to bardzo trudne, zwłaszcza na początku, ale postarajmy się przynajmniej nie odsuwać starszego dziecka, nie wysyłajmy go do babci, pozwólmy na drobną pomoc w opiece nad maleństwem, jeśli tego chce. Kiedy mama musi poświęcić dużo czasu maleństwu, tata może więcej zajmować się starszym dzieckiem. Czasami zachowanie starszego dziecka zmienia się diametralnie po pojawieniu się na świecie rodzeństwa dlatego, że starszak zwraca w ten sposób na siebie uwagę rodziców. Dlatego starajmy się też zwracać uwagę na pozytywne zachowanie dziecka, chwalmy go gdy na to zasłuży, bo jeśli będziemy tylko ganić go za złe zachowanie, utwierdzi się w przekonaniu że rodzice zwracają na niego uwagę tylko wtedy gdy jest niegrzeczny.

2. Bycie z każdym z dzieci sam na sam.

Przynajmniej przez krótki czas każdego dnia starajmy się poświęcić chwilę tylko i wyłącznie jednemu dziecku. W sytuacji gdy trudno zorganizować wszystko tak żeby dziecko miało na wyłączność mamę czy tatę, trzeba pamiętać o tym, żeby chwile spędzane z maluchem, choć krótkie, były dla niego przyjemne. Można zagrać w ulubioną grę, przeczytać książeczkę, którą najbardziej lubi, czy pobawić się ulubionymi zabawkami. Ważne żeby ten czas był spędzony w przyjemny sposób.

3. Chwalenie dzieci.

Kiedy maluchy zgodnie się bawią, należy to dostrzegać, chwalić je. Dzięki temu możemy zachęcić dzieci do takiego postępowania w przyszłości.

4. Nie należy zawsze w każdej sytuacji oczekiwać od starszego dziecka tego, że będzie ustępował młodszemu.

Niezależnie od tego w jakim wieku jest starsze dziecko, dorośli zazwyczaj oczekują tego, że zawsze ustąpi młodszemu, dziecko może wtedy czuć się niesprawiedliwie traktowane. Kiedy młodsze dziecko przekona się, że starsze rodzeństwo zawsze mu ustępuje, może nauczyć się to wykorzystywać a starszak może odczuwać niechęć do rodzeństwa, które staje się w ten sposób jego rywalem.

5. Nie używanie porównań.

Porównywanie dzieci, mówienie „zobacz jak twoja siostra/brat dobrze robi…” może doprowadzić do powstania niezdrowej rywalizacji pomiędzy rodzeństwem. Dzieci mogą „prześcigać” się w tym kto jest lepszy w oczach rodziców,
a to może wywołać wzajemną niechęć. Lepiej jest chwalić każde z dzieci niezależnie od drugiego.

6. Danie szansy każdemu dziecku na pokazanie swoich sukcesów.

Młodsze rodzeństwo zazwyczaj nie potrafi radzić sobie w niektórych sytuacjach tak dobrze jak starszy brat czy siostra, co jest zrozumiałe gdyż z racji wieku maluch nie zdążył jeszcze nabyć tylu umiejętności co starsze rodzeństwo. Jednak młodsze dziecko na pewno też wiele potrafi, należy wiec doceniać jego sukcesy nie porównując go ze starszym.

7. Pozwolenie każdemu dziecku na posiadanie czegoś na wyłączność.

Maluchy powinny czuć, że mają prawo własności. Trudno jest przekonać dzieci do dzielenia się absolutnie wszystkim, każde z dzieci powinno mieć przynajmniej kilka rzeczy, które posiada na wyłączność. Dzieci mogą na przykład pożyczać sobie rzeczy, które posiadają, należy oczywiście chwalić je za takie postępowanie. Można też wprowadzić zasadę – „bawimy się na zmianę”, raz jedno dziecko bawi się daną zabawka, raz drugie. Nie jest to łatwe i zwykle takie dzielenie musi odbywać się pod okiem rodziców, ale zawsze należy pamiętać o chwaleniu dzieci za takie zachowanie.

Pomiędzy rodzeństwem zawsze dochodzi do skrajnych emocji od miłości do nienawiści. Rodzice nie powinni wymagać tego, żeby relacje pomiędzy dziećmi były sielanką, nie da się wyeliminować kłótni, ale można pomóc dzieciom zbudować związek na całe życie. Rodzeństwo w dorosłym życiu może być dla siebie ogromnym wsparciem w trudnych sytuacjach, taki związek w dorosłym życiu może okazać się niezastąpiony.

Marta Cisak Klub Językowy Happy House www.happyhouse.edu.pl
STRONA GłÓWNA  |  ANGIELSKI DLA DZIECI  |  OFERTA DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI  |  CENNIK  |  KARIERA  |  KONTAKT I ZAPISY
(c) 2009 Copyright by Happy House