10 lat Happy House we Wrocławiu

Strona główna > Porady psychologa > Trudne tematy. Rozmowy o przemijaniu
Trudne tematy

Rozmowy o przemijaniu

Już kilkulatek może zaskoczyć rodziców trudnymi pytaniami dotyczącymi upływu czasu, starości, przemijania. Jest to naturalne i pokazuje jak dziecko ewoluuje, jak zmienia się jego sposób myślenia, dostrzega rzeczy abstrakcyjne, samodzielnie wyciąga wnioski obserwując świat.

Rolą rodziców jest nie „zbywanie” dziecka odpowiedzią, która nie wyczerpuje tematu, natomiast sztuką jest wyjaśnienie trudnej dla malucha kwestii w taki sposób aby rzeczywiście była dla niego zrozumiała a jednocześnie nie zagrażająca.

Trudnym tematem, który może zainteresować malca, może być kwestia przemijania, upływu czasu, starości.

Mimo że początkowo dziecko nie dzieli ludzi na starych i młodych, to już jako kilkulatek zaczyna to zauważać.

Dziecko może negatywnie postrzegać starość, jako coś złego, brzydkiego, nawet w bajkach gdzie świat zazwyczaj dzieli się na dobry i zły, zwykle ten zły jest reprezentowany przez postacie stare, brzydkie. Tak opisywane są zwykle wiedźmy, czarownice, przed którymi maluch może odczuwać lęk a co za tym idzie może również bać się starości.

Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego panujący obecnie kult młodości również nie umyka ich uwadze. W prasie, telewizji najczęściej można spotkać osoby młode, ładne. W bajkach, również przedstawicielami dobra są piękne, młode księżniczki, wróżki. Dlatego trudno jest wyjaśnić dziecku że przemijanie nie jest złe, jest naturalne i dotyczy każdego.

Jak łagodnie wyjaśnić dziecku ten temat?

Należy pokazywać pozytywne strony starości. Dobrze jest jeśli rodzice mają możliwość pokazania przykładu dziadków, zwrócenia uwagi malca na to że ludzie starsi mają więcej czasu na przyjemności. Nie muszą już pracować wiec mogą swój wolny czas poświęcać na coś w czym zawsze chcieli się realizować. Jeśli są to ukochani dziadkowie dziecka to warto też zwrócić uwagę na to że mogą spędzać z wnukami więcej czasu.

Często też dzieci zadają pytanie rodzicom o to czy i oni się zestarzeją, zapewne maluch chciałby usłyszeć że jego rodziców to nie dotyczy, ale nie warto oszukiwać dziecka. Lepiej jest powiedzieć że jak każdy człowiek, rodzic też się zestarzeje, ale wtedy dziecko będzie już dorosłe, samodzielne, nie będzie już potrzebować rodziców w takim stopniu jak teraz że obowiązki rodziców względem dziecka ich wzajemne relacje, zmienią się z czasem. Można też powiedzieć że tak jak obecnie dziadkowie malucha, tak i rodzice będą czekać na wnuki, opiekować się nimi i będzie to dla nich tak dużą radością jak teraz dla jego dziadków, którzy spędzają z nim czas.

W poruszaniu trudnych tematów z dzieckiem najważniejsze jest to aby być szczerym, nie oszukiwać malucha, bo zazwyczaj rozumie on znacznie więcej niż nam się wydaje. Zawsze lepiej jest żeby dziecko bezpośrednio od rodziców dowiedziało się o rzeczach, które są dla niego nie zrozumiałe.

Marta Cisak Klub Językowy Happy House www.happyhouse.edu.pl
STRONA GłÓWNA  |  ANGIELSKI DLA DZIECI  |  OFERTA DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI  |  CENNIK  |  KARIERA  |  KONTAKT I ZAPISY